اولین مزرعه انرژی کشندی با برق رسانی به 175 هزار خانه

اولین مزرعه انرژی کشندی مزرعه انرژی آبی یا جزر و مدی

انرژی کشندی (Tidal energy) یا انرژی جزر و مد، شکلی از انرژی آبی است که از تبدیل انرژی جزر و مد به اشکال مفید انرژی و عمدتا نیروی برق بدست می‌آید. با راه اندازی اولین مزرعه انرژی کشندی برق رسانی به بیش از 175 هزار خانه صورت گرفته است. گرچه استفاده از انرژی کشندی هنوز استفاده فراگیر نیافته، اما انرژی کشندی می‌تواند تولید برق آینده باشد.

اولین مزرعه انرژی کشندی یا مزرعه انرژی آبی یا جزر و مدی در “پنت لند فیرث” ناحیه‌ای در شمال اسکاتلند در حال ساخت است. در این مزارع نیروی برق از طریق حرکت جزر و مد دریا تولیدشده در حالی که در توربین‌های بادی با استفاده از نیروی باد و چرخش تیغه‌های بزرگ، نیروی برق تولید می‌شود.

آتلانتیس ریسورسز از مجریان این طرح تحت عنوان “می جن” می باشد و ظرفیتی بالغ بر 398 مگاوات را دارا می باشد. این مقدار از انرژی می‌تواند برای برق رسانی به 175 هزار خانه کافی باشد.

نخستین توربین‌های این پروژه تا پایان سال 2016 نصب می‌شوند و در اوایل سال 2017 برق رسانی را آغاز خواهند کرد. در صورتی که پروژه موفق باشد انتظار می‌رود که تعداد توربین‌های آن به تعداد 269 عدد برسد.

مزایای استفاده از اولین مزرعه انرژی کشندی

توربین‌های به کار رفته در این پروژه کوچک‌تر از توربین‌های بادی هستند و علت کوچکی توربین‌های کشندی به آن دلیل است که آب دریا به میزان 800 برابر دارای چگالی بیشتری از هواست و این بدان معناست که دارای قدرت و انرژی بالاتری در قیاس با باد می باشد.

از سوی دیگر با توجه به اینکه جزر و مد با ماه در ارتباط است، لذا می‌توان پیش‌بینی دقیقی از میزان انرژی تولیدی توسط توربین‌های کشندی در قیاس با توربین‌های بادی داشت. اسکاتلند 25 درصد کل ظرفیت انرژی کشندی اروپا را دارا بوده و بر این اساس این منطقه برای تولید چنین انرژی بسیار ارزشمند است.

هر چند مخفی بودن توربین‌های کشندی از مزایای این پروژه است، اما از سوی دیگر هزینه ساخت آنها بالاتر است و می‌توانند برای اکوسیستم اقیانوس مضر باشند. به همین دلیل بود که تحقیقات در خصوص تاثیرات زیست محیطی این پروژه به مدت چهار سال طول کشید. انتظار می رود کل پروژه تا اوایل سال 2020 به اتمام برسد.

 

 

اطلاعات تکميلي

  • حوزه کاربرد: تولید برق از انرژی کشندی
  • سازمانهاي وابسته: آتلانتیس ریسورسز